Зърна и семена

Силата на зърната в едно хлебче

Силата на хляба е в зърното, в цялото зърно, във всяка негова частица. В него се крият всички естествени фибри, витамини, минерали и полезни вещества, които дават незаменима енергия и здраве.

В новите рецептури на хлябовете Вита освен използването на живи закваски, които по естествен път гарантират срока на годност на продуктите и обогатяват изключително вкусовите и ароматни качества на хляба, добавихме и специално подбрани супер зърна и семена, които добавят не само вкус и текстура, но и своите специфични хранителни и здравословни качества към пълнозърнестите хлябовете Вита.

Ръж

Елда

Пшеница

Лимец

Пшенични
кълнове

Пшеничен зародиш

Ленено
семе

Маково
семе

Слънчоглед

Сусамово семе

Соя

Чия

Овесени
ядки

Тиквени
семки

Орехи

Конопено
семе

Киноа

Ръж – любима на сърцето

Ръжта е най-богатата на незаменимата аминокиселина лизин зърнена култура. Тя съдържа пълен спектър ценни за здравето и свежестта на организма вещества: антиоксиданти, калций, желязо, магнезий, калий, цинк, фолиева киселина. Високото съдържание на фибри помага за понижаването на лошия холестерол, има благоприятен ефект върху черния дроб и храносмилането. Фитоестрогените в нея имат защитен ефект срещу раковите заболявания. Съдържа и ключовите витамин Е, витамини В1, B2, PP и е незаменима при превенция на сърдечно-съдови проблеми. Ръжта е с най-нисък гликемичен индекс от всички зърнени култури, което е прави изключително подходяща храна за хора страдащи от диабет. Тя е и с много по-ниски нива на глутен в сравнение с пшеницата.

Елда – „зрънце за милиони“

Елдата има изключително добър състав: пълноценен белтък, много фибри, бавни въглехидрати, витамини от група “В”, фолиева киселина, желязо, калий, магнезий. Освен богата на минерали и витамини, тази псевдо зърнена култура е чудесен помощник на хората, които искат да редуцират теглото си, защото в сравнение с останалите зърнени култури, елдата е най-бедна на въглехидрати. Това я прави отлична храна и за диабетиците. Подходяща за активно спортуващи, елдата се съчетава чудесно със супи, ястия или десерти. Препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и заболявания на черния дроб. Елдата не съдържа глутен. При редовна консумация има подмладяващ ефект.

Пшеница – магия за цялото тяло

Пшеницата съдържа повече витамин B3 от всички останали зърнени култури, богата е и на други витамини от група В. Източник на калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, цинк, манган, витамин B3, витамин B5, витамин В6, фолиева киселина. Съдържанието на хранителни влакнини (фибри) е над 12%, което подпомага храмосмилането. Сапонините и фитостеролите намаляват нивото на холестерола в кръвта, лигнаните – риска от коронарна болест на сърцето и предпазват от рак на гърдата, фитатите намаляват гликемичния индекс на кръвта и снижават риска от захарен диабет. Всички тези безценни качества могат да се отключат само, ако са вложени всички части на цялото пшенично зърно за да се получи пълнозърнесто брашно.

Лимец – древното „био“ чудо

Лимецът е сорт пшеница, известно още като „диво“ жито от 8000 години. Той е изключително устойчив на външни влияния и може да се отглежда почти без химикали и препарати. Богат на фибри, витамини A, E, B1, B2, които подобряват кръвообръщението и храносмилането, повишават общия тонус и виталност на организма. Ниацинът в него подпомага работата на нервната система и пълноценната обмяна на веществата. Лимецът съдържа значителни количества селен и витамин Е, които са антиоксиданти с голямо значение; ключови за живота минерални вещества – калий и магнезий; повече белтъчини и полезни мазнини от модерните сортове пшеница. За голяма част от хората, страдащи от непоносимост към пшеничния протеин – глутен, лимецът се оказва подходящ и пълноценен заместител.

Пшенични кълнове – живата храна

В пшеничните кълнове (прорасналите зърна), съдържанието на протеини, витамини от група В, витамин Е и други антиоксиданти се увеличава, в сравнение с пшеничното зърно. Ензимите в тях разграждат хранителните вещества и улесняват усвояването им. Вегетарианците, йогите и всички, които водят здравословен начин на живот, включват в менюто си кълнове и се радват на активно дълголетие. Благодарение на високото си съдържание на целулоза, пшеничните кълнове стимулират работата на червата и са полезни за стомаха. Ето защо те са особено препоръчителни за всички, които страдат от гастрит. Съдържат още фолиева киселина, ниацин, тиамин, цинк, желязо, омега-3 мастни киселини. Кълновете са мощен естествен имуностимулатор и силен източник на енергия. Препоръчват се при стрес и хронична умора.

Пшеничен зародиш – допинг от природата

Пшеничният зародиш е част от пшеничното зърно – най-богатата на протеини, мазнини, витамини (Е, А, В). Зародишът дава храна, живот и енергия на цялото зърно. Той е уникален хранителен продукт с висока биологична стойност – белтъчини, липиди, витамини, целулоза, хемицелулоза. Концентриран източник на витамин Е, фолати, фосфор, тиамин, цинк и магнезий, основни мастни киселини, мастни алкохоли и фибри. Подобрява обмяната на веществата, засилва имунитета, подпомага мозъчната дейност, забавя стареенето и служи, като силен естествен стимулант.

Ленено семе – железен имунитет

Ленените семена са богати на ценните омега-3 и омега-6 мастни ненаситени киселини, които са незаменими за силния имунитет, свежия вид на кожата и косата, тонуса и сърцето. Съдържат витамини В1 В3, В6 и цял букет от микроелементи – цинк, мед, манган, магнезий, хром, желязо, бор. Лигнаните в семената и маслото са натурални антиканцерогени, а калцият и магнезият поддържат здрава костна система. Консумацията на ленено семе е полезна за редица заболявания (сърдечно-съдови, астма, алергии, кожни проблеми). Лененото семе спомага за намаляването на „лошия” холестерол, нормализиране на кръвното налягане и кръвната захар. Освен това, лененото семе подсилва имунитета, влияе благотворно върху зрението и спомага за загубата на тегло.

Златното ленено семе е изкуствено създаден сорт лен, които основно е предназначен за консумация от човека. Той по-лесно се усвоява и има по-голямо количество Q3 и разтворими фибри.

Маково семе – богатство от мастни киселини

Маковото семе съдържа 45-50% ненаситени мастни киселини, сред които безценните омега-6, които предпазват от сърдечно-съдови заболявания и сърдечни проблеми. Богато е на фибри, на олеинова киселина, която помага за превенция на рака на гърдата, тиамин, желязо, магнезий, фосфор, мед, калций, манган.

Слънчогледови семена – достъпно природно съкровище

Слънчогледовото семе съдържа имуностимулантите цинк и селен и изобилства от витамин E, омега-6 незаменими мастни киселини и мононенаситени мазнини, които поддържат еластичноста на кожата и намаляват риска от сърдечни болести. Семената са богати на калций и магнезий, необходими за здрава костна система и тонус на мускулите. В семената се съдържа и витамин F, което ги прави отлично профилактично средство срещу редица заболявания, включително и рак. Подобно на ядките, слънчогледовите семена могат да подобрят настроението и мозъчната енергия. Слънчогледовите семена съдържат триптофан – важна аминокиселина, която е отговорна за синтеза на серотонин – хормона на щастието. В допълнение слънчогледовите семена са богати на тиамин (витамин В1), който подобрява паметта и познавателните функции. Въпреки всичките си ползи, обаче, слънчогледовите семки трябва да се консумират в умерени количества поради високата си калоричност.

Сусамено семе – воля за вечен живот

Сусамовите семена са отлични източници на витамин E, омега-6 и мононаситени мазнини, които намаляват риска от сърдечни заболявания и поддържат здрави кожата и косата. Те снабдяват организма и с витамини от групата В, които укрепват нервната система и подпомагат преодоляването на стреса. Семената са отличен източник на калций и магнезий – необходими на костите и сърцето, на цинк – за укрепване на имунитета, както и на селен, който подобрява еластичността на кожата.

Соя – грижа за дълголетието

Соята е бобово растение, чиито семена са богати на растителен протеин, омега-3 мастни киселини, целулоза, изофлавони и фито-естрогени, витамини (B6, B9, B12, H) и минерали. Заради незамените аминокиселини, които съдържа, сравняват соята с животинските протеини.

В същото време е богата на лесноусвоими растителни мазнини и сравнително бедна на въглехидрати. Високата й хранителна стойност прави соята задължителна част от менюто на активните спортисти, бременните жени и хората, подложени на непрекъснат стрес.

Изофлавоните, които се съдържат в соята, намаляват риска от сърдечносъдови и ракови заболявания.  Фитоестрогените, съдържащи се в соята, имат още една важна здравословна функция – да увеличават плътността на костите, като по този начин намаляват риска от остеопороза. Освен това соята намалява нивото на “лошия” холестерол в кръвта и така предпазва от атеросклероза и други сърдечносъдови болести.

Чия – магическото семе на инките

Вълшебните семенца с нежен и приятен вкус са били основната храна на маите, ацтеките и инките. „Чиа” означава „сила” и неслучайно дори и малко количество от тези семена зарежда с невероятна енергия и подобрява издръжливостта. Чиа семената са чудесен източник на протеини, калций, калий, желязо и антиоксиданти, както и на омега-3 и омега-6 ненаситени киселини. Множество са ползите от консумацията на „вълшебните семенца” – засищат по-бързо (благодарение на разтворимите фибри в тях), засилват имунитета, нормализират нивата на кръвната захар, влияят благотворно върху стомашно-чревния тракт, подпомагат изграждането на тъкани. Препоръчва се при бременни жени, спортуващи и при диабетици.

Овесени ядки

Овесените ядки са качествен източник на бавни въглехидрати, както и на белтъчини, ненаситени мазнини и фибри. Те имат и нисък гликемичен индекс, който предотвратява резките пикове и спадове на нивото на кръвната захар, което ги прави подходяща храна за хора с диабетни проблеми. Мощните антиоксиданти – витамин Е, токотриенол, ферулова и кофеинова киселина – атакуват свободните радикали, подмладяват организма и предпазват от сърдечни, очни болести и затлъстяване. Съдържат още В-витамини, витамин Е, фолиева киселина, желязо, магнезий, селен, силициев диоксид, цинк, сапонини, фибри.

Тиквени семки

Тиквените семки съдържат богат комплекс от витамини (главно В и С) и са богати на цинк, калий, калций, магнезий и фосфор и ненаситени мастни киселини. Осигуряват и големи количества растителни протеини, които по-лесно се усвояват от организма. Тиквените семки имат противовъзпалително, подсилват защитните сили на организма, влияят благотворно върху кръвоносната и храносмилателната система и зрението, подхранват и симулират мозъка, както и помагат за възстановяването на кожата. Неслучайно, тиквените семки се препоръчват за учащи се и за хората от третата възраст.

Орехи – мозъчен допинг

Те са много добър източник на желязо, йод, мед, фосфор, цинк, фибри, витамини от група B, витамин C, витамин E. Орехите са отличен източник на Омега-3 мастни киселини. Тези основни мастни киселини подобряват сърдечно-съдовото здраве. Спомагат и за намаляване на „лошия“ холестерол, като по този начин предпазват сърдечно-съдовата система и мозъка. Поради високата си енергийна стойност, са подходяща храна за хора, извършващи тежък физически труд. Стимулират мозъчната активност и зареждат организма с енергия. В състава на орехите влиза мелатонин – хормон, който има мощен антиоксидантен потенциал.

Конопено семе

Конопеното семе е считано за един от най-добре балансираните източници на протеини в природата. Глобуларният протеин едестин, който единствено се среща в семената на конопа е от съществено значение за имунната система. Конопените семена съдържат всички незаменими аминокиселини. Високото съдържание на протеини и есенциални мазнини в идеалното съотношение между тях правят конопеното семе толкова полезна и здравословна храна. Те са отличен източник на мастни киселини, минерали (калий, магнезий, сяра, калций, желязо, манган, цинк, силиций, германий и хром), витамини (Е, А, В1, В2, В6, Д и К) и неразтворими фибри. Като цяло конопените семена са чудесен вариант за поддържане  здравето на клетките.

Киноа – древна супер храна „подарък от боговете“

Киноата е семе, а не зърно, и притежава полезни свойства, сходни на тези на редица листни зеленчуци, като например спанака. Kиноата е един от най-добрите източници на растителни протеини, като съдържа всички осем незаменими аминокиселини – изключително рядко качество в растителния свят. Освен това, тя е добър източник на фибри и фосфор, както и с високо съдържание на магнезий и желязо. Киноата е източник и на калций, затова е полезна за вегани и хора с непоносимост към лактозата Тя е изключително богата на флавоноидите кверцетин и кемпферол – антиоксиданти, които успешно се борят със свободните радикали. Те укрепват имунната система, предотвратяват възпаления и ни помагат да се чувстваме и изглеждаме по-млади. Киноата е богата на минерали (желязо, магнезий, фосфор, цинк, мед, манган), което я прави полезна за здравето на сърцето, бъбреците, костите, мускулите и имунната система.

© 2017 Vita | Created by WebDesh